W naszym życiu ważne są programy, które obsługuje nasz mózg. Sukces zależy po części od tego, jak zaczynamy dzień. Przestawiam kilka rad Jima Kwika, menadżera i coacha, założyciela Kwik Learning.
W jego ocenie kluczowa jest pierwsza godzina po przebudzeniu. Ciało i mózg są wtedy wypoczęte i gotowe do działania.
W praktyce:
- Po przebudzeniu staraj się zapamiętać co ci się śniło. Najlepiej mieć notes przy sobie (tak jak ja mam) i spisywać to. Przez cały dzień i wieczór mózg nasz intensywnie pracuje. W nocy przerabia dane i efektem tego może być to, co nam się przyśniło. Czyli możemy dostać gotowe rozwiązania.
- Gdy wstaniecie, zaścielcie swoje łóżko. Zajmie to niecałe 2 minuty. Po co? Istotną rolę odgrywa dla nas porządek, który nas otacza. Według filozofii wschodniej porządek sprzyja jasności myśli. Druga kwestia jest bardziej prozaiczna. Gdy zaprowadzimy z naszymi rzeczami porządek, to będzie to nasz pierwszy sukces w ciągu dnia.
- Pij dużo wody. Tuż po przebudzeniu koniecznie wypijmy 1 szklanką wody. A w ciągu dnia pijmy przynajmniej 2 litry płynów. Nasz mózg w 80 procentach składa się z wody.
- Prozaiczne czynności wykonujmy ręką przeciwną. Na przykład mycie zębów czy jedzenie ręką lewą, jeśli jesteśmy praworęczni. Dzięki temu powstają nowe połączenia neuronalne.
- Zarezerwuj sobie czas – kilka minut – na ćwiczenia oddechowo-relaksacyjne. Odpowiednie natlenienie jest ważne do utrzymania koncentracji i zwiększonego wysiłku naszego organizmu. Mózg zużywa ok 20 proc. tlenu dostarczanego do organizmu.
- By dobrze odżywić mózg można zaparzyć herbatę czy to zieloną czy ziołową. Zielona herbata zawiera wiele antyutleniaczy oraz teinę, co ułatwia koncentrację podczas pracy. Jim Kwak pije napar z wyciągu wąkroty azjatyckiej, miłorzębu i soplówki jeżowatej.
- Prowadzenie pamiętnika to następny z patentów na zwiększenie naszej wydajności. Można to robić pijąc poranną herbatę i układając przy tym grafik na cały dzień. Jim Kwik robi też zapiski dotyczące tego za co jest wdzięczny w swoim życiu.
- Ważny jest poranny rozruch. Są to ćwiczenia głównie rozciągające. Można do tego dołożyć krótkie intensywne ćwiczenia. Pamiętajcie jednak o uprzednim rozgrzaniu mięśni. Cała poranna gimnastyka może nam zająć do 5 minut. Ćwiczenia powodują lepsze dokrwienie mózgu, co wpływa na naszą wydajność w pracy koncepcyjnej czy analitycznej.
- A jak z porannym odżywianiem? Mogą to być smoothie. Mogą to być koktajle z borówek, awokado i różnych roślin liściastych (do wyboru rukola, jarmuż, szpinak czy inne. Taki napój daje wiele witamin i składników mineralnych. Ale może to być inne pożywne śniadanie. Wybór należy do nas.
- Czytanie to ostatnia rzecz w dziesiątce na dobry początek. Może to być przy śniadaniu lub tuż po. Wystarczy 20 do 30 minut. Ale czytajcie. Kto czyta, ten się rozwija. Czytajcie różne rzeczy. Jeśli nie macie nawyku czytania i rzadko czytacie, to czytając codziennie dojdziecie do czytania jednej książki na dwa tygodnie, a może i na tydzień.
Twórzmy nawyki, które tworzą nas. Zastosujmy te 10 porad. Zajmie nam to do godziny od przebudzenia się. Naprawdę