Porady praktyków

Praca z domu – równowaga, czyli work life balance cz. 1

Praca z domu – wyzwania

U części osób praca zdalna – z domu – została wymuszona przez firmę czy organizację. Dostaliśmy może komputery, dostaliśmy do wypełnienia setki tabel, stworzenie setek raportów czy też przeprowadzenie setek rozmów sprzedażowych. Wszystko to w sytuacji codziennego funkcjonowania w domu razem z dziećmi mającymi swoje zdalne zajęcia w szkol, z kotami i psami. A być może funkcjonujemy na ograniczonej przestrzeni z innymi domownikami, którzy też prowadzą swoją pracę w domu? Kluczowym jest uzyskanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym szczególnie w tym czasie (z ang. work life balance).

Jak funkcjonować w zdrowiu psychicznym i fizycznym w obszarze naszego mieszkania, które od wielu tygodni stało się też naszym biurem? Jak zadbać o relację z domownikami? Jak w ferworze pracy nie zapomnieć o dzieciach? Kiedy powiedzieć stop, czyli skończyć pracę danego dnia? 

Oto podpowiedzi i inspiracje, które mogą nam pomóc w zadbaniu o relacje z naszą rodziną w czasie wspólnego życia w domu.

Rutyny w naszym życiu

Określ swoje rutyny w domu. Podobnie niech to zrobią też domownicy. To ważne. Wstajemy, ścielimy łóżko, idziemy się myć, jemy śniadanie i idziemy do pracy. Tak idziemy do pracy, bo mentalnie kończymy swoją bytność jako domownik i zmieniam swoje nastawienie i swoje priorytety na pracę. Rutyny są ważne, by utrzymać rytm i swoisty rygor naszego funkcjonowania. Czas na kawę (tuż przed pracą), czas na obiad, czy też czas na relaks. Ale niech to będzie wpisane w Twój dzień pracy, niech to wejdzie w nawyk.

Ramy naszej pracy

Gdy pracowaliśmy w biurach, to rano wstawaliśmy, ubieraliśmy się i jechaliśmy do pracy. Po powrocie przebieraliśmy się w luźne ciuchy i byliśmy razem z rodziną. Czy nie czujesz, że teraz tego Ci brakuje? Brakuje tego zbierania się wyjścia, jazdy i powrotu do domu. Jesteś przecież cały czas w domu. Ale nic nie przeszkadza byśmy namiastkę tego rytmu zachowali. Przed rozpoczęciem pracy ubierz się w miarę elegancko i wygodnie. Otwórz swoje biuro: posprzątaj biurko, otwórz komputer, przynieś sobie kawy. Natomiast po założonym czasie skończenia w danym dniu pracy, przebierz się w luźne ciuchy, zamknij komputer i ponownie ułóż rzeczy na biurku, jakie były z rana.

Wczesne godziny pracy – jako propozycja.

Może jako pomysł do zastosowania będzie wczesne wstawanie? Może możliwość spokojnej pracy między piątą, szóstą a ósmą jest właśnie tym czasem, gdy w spokoju możesz zająć się mailami, zestawieniami. Po prostu pracą, w której potrzebujesz skupienia, ale i wypoczętego umysłu. Jest to oczywiście propozycja dla chętnych, dla tych z nas, co lubią wcześnie wstawać. Być może znajdziesz czas, by na chwilę (chwila to nie dwie, trzy godziny do oporu), jak już wszyscy pójdą spać.

Rodzina

Określmy, gdzie są granice czasu pracy, a gdzie jest nasz czas dla rodziny. Co rozumiemy pod czas dla rodziny? Znajdźmy wspólny czas na posiłki. Może wspólne śniadanie? Wspólny obiad? A może wspólna kolacja. Ale ważne, by był to przynajmniej jeden wspólny posiłek w ciągu dnia, gdzie razem zasiadamy do stołu. Bo bywa też i tak, że każdy ze swoją „michą” idzie czy to do pokoju, czy do swojego biurka i tam przy komputerze, filmikach z telefonu konsumuje dane danie.

Koegzystencja z dziećmi

Gdy mamy małe dzieci (wiek przedszkolny i początek szkoły podstawowej) – ustalenie rytuałów dnia: wstanie, mycie ząbków, ubieranie się, śniadanie itd. Jak to ustalimy i nasza córka czy syn to zaakceptują to się już tego trzymamy. Istotne jest by w ciągu dnia robić ze 2, 3 przerwy w pracy i się z bawić z dzieckiem.

Gdy w naszej rodzinie są dzieci w wieku końcówki podstawówki i szkoły średniej to również ważny jest rytm dnia. Tylko w tym przypadku nasza młodzież zajmuje się sama do południa, bo ma już samodzielne lekcje. My tylko doglądamy, czy wszystko w porządku, czy robią lekcje. 

Uzgadnianie czasu pracy w domu

Negocjujmy dostęp do biurka/stołu, do czasu pracy bez krzyków bawiących się dzieci. To ważne, by ustalić z domownikami czas tylko na pracę, jak też podział miejsca do pracy. Bo może to być współdzielone biurko, stół w salonie, czy sypialnia. kto, gdzie pracuje, ile czasu. Wspólnie ustalamy jasne zasady korzystania z miejsc bardziej komfortowych do pracy: kto pracuje, ile czasu pracuje, gdzie pracuje, co jest priorytetowe w pracy. Uzgadnianie takiego planu jest ważne dlatego, by nikt nie był ani uprzywilejowany ani pokrzywdzony przez dłuższe korzystanie z tych czy innych miejsc do pracy w domu.

W następnie części przeczytacie:

Uzgadnianie czasu pracy w firmie

100 procent dostępności przez określony czas dla rodziny

Narzędzia do pracy

Automotywacja – zasilanie się i nagradzanie za wykonanie pracy

Wspólna kawa i herbata

Kondycja – aktywność fizyczna

I na koniec: sprawdzaj, wdrażaj, stosuj. Żyj pełnią życia, równoważ swoje życie. Warto.

Tagged , , , , , , ,

About Wojciech Szymczak

Trener - konsultant zarządzania, coach ICC z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z organizacjami, urzędami i firmami.
View all posts by Wojciech Szymczak →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *