Porady praktyków

Praca zdalna w domu – praktyczne rady

Praca z domu stała się dla części z nas pewną codziennością. Chodzi oczywiście o osoby pracujące w zawodach, które w obecnej sytuacji zostały przymuszone do pracy zdalnej.

Jak zorganizować sobie własne biuro w domu? Jaki rytm pracy przyjąć? Jak zadbać o czas pracy? W jaki sposób organizować sobie dzień pracy, gdzie jest początek i koniec naszego dnia pracy? Jak zadbać o różne przerwy?

Oto zestaw poniższych podpowiedzi. Pomogą one nam w sprawnej organizacji i funkcjonowaniu, wykonując zdalną pracę w domu.

Zadbaj o codzienne rytuały. Jeśli ważna jest dla Ciebie poranna kawa czy herbata to sobie ją zaparz. Jeśli z samego rana robisz lekki fizyczny rozruch (gimnastyka, rozciąganie się) to jak najbardziej rób. Jeśli chodzisz na kilkunastominutowy spacer – to idź.

Miejsce pracy na tarasie lub balkonie. Ważna jest izolacja od szumów z otoczenia.

Rano umyj się i ubierz, wszak udajesz się do pracy. Jednym z błędów zaburzających funkcjonowanie osób w pracy domowej jest swoiste rozmycie i oddzielenie tego co domowe od tego co dotyczy pracy. Dlatego jeśli siadasz do pracy, to nie w szlafroku, czy w piżamie, ale już ubranym. Nawet jeśli Cię kusi sprawdzenie porannych maili w towarzystwie kubka kawy, to nie rób tego z rana w stroju sypialnianym.

Pamiętaj o porannej higienie, np. umycie włosów, umycie zębów. Ubierz się do pracy. Włóż wygodny strój (ale nie całkiem luźny). Inaczej człowiek funkcjonuje, gdy ma na sobie podobny strój jaki zakładał do pracy, niż np. strój „plażowy”. Poza tym część z nas może pracuje przy użyciu komunikatorów czy platform do wirtualnych spotkań. Możemy zostać poproszeni o włączenie kamery. Po pracy się przebierz i załóż luźne ubrania.

Biurko – podstawowe miejsce do pracy w domu.

Przygotuj z rana swoje miejsce pracy. Gdy masz osobny pokój, gabinet to masz luksus. Większość ludzi funkcjonuje w mieszkaniach czy nawet domach, gdzie nie ma takiego specjalnego miejsca do pracy.  Przed rozpoczęciem pracy przygotuj swoje miejsce (biurko, stół w salonie itp.). Rozłóż komputer, wyjmij dokumenty czy książki. Przygotuj w swoim otoczeniu różne materiały źródłowe potrzebne do pracy.

Zadbaj o racjonalne przerwy w pracy. Siedzenie kilka godzin z rzędu przed ekranem komputera, czy ślęczenie nad dokumentami nie jest wskazane. W pracy w firmie czy urzędzie też robimy sobie krótkie lub dłuższe przerwy. Na przykład godzina pracy i 5 minut przerwy. W tej pięciominutowej przerwie popatrz w dal przez okno, by oczy odpoczęły lub na 2-3 minuty zamknij oczy. Zrób przerwy na kawę, herbatę. Potrzebna jest też przerwa na późne śniadanie i obiad. Oczywiście wkalkuluj też kontakt z dziećmi, jeśli są z Tobą w domu, ale to inny wątek na osobny tekst.

Praca na leżaku? Albo praca albo wypoczynek.

Po pracy posprzątaj. Zamknij komputer, odłóż na swoje miejsce książki i dokumenty, z którymi pracowałeś. Wszak wracasz z pracy do domu. Wówczas możesz się przebrać w bardziej luźnie ubrania. Pamiętaj – zakończ pracę o określonej porze. Przyjmij godziny (nawet popołudniowo-wieczorne) w których kończysz pracę. Resztę czasu spędź z domownikami, idź na wieczorny spacer, poczytaj książkę. Błędem jest siadanie do komputera jeszcze „na chwilę” przed snem: by odpisać na maila, by sprawdzić statystyki wzrostu czy spadku… Nie, bo ta „chwilka” przeciąga się niekiedy do pierwszej, drugiej w nocy.

Wyłącz wi-fi. Tak, idąc spać – wyłącz ruter emitujący sygnał wi-fi. Zachęcam, by to jedno z tak obecnych źródeł promieniowania wyłączać na noc. Być może nie stanowi to zagrożenia, a być może tak. Zdania są podzielone, jednak tak na wszelki wypadek ograniczajmy źródła promieniowania elektromagnetycznego. Podobnie telefon na noc można przełączyć na tryb samolotowy. Budzik i tak zadzwoni.

About Wojciech Szymczak

Trener - konsultant zarządzania, coach ICC z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z organizacjami, urzędami i firmami.
View all posts by Wojciech Szymczak →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *