Porady praktyków

Platformy webinaryjne do szkoleń online

W czasach przejścia dużej części aktywności zawodowej do sieci używamy różnych programów i platform. Bardzo popularne stały się szkolenia przez platformy webinaryjne. Jednak webinarium to nie to samo co interaktywne szkolenie.

Webinarium to spotkanie szkoleniowe, mające na celu przekazanie wiedzy przy pomocy narzędzi interaktywnych jak udostępnienie ekranu, wykorzystanie prezentacji multimedialnych, nagranych filmików, czy też – jeśli jest to w opcji interaktywnej białej tablicy (ang. whiteboard)

Przejście na działania online

Gdy na początku 2020 roku sytuacja wymusiła bardzo szybkie przejście do metod online, tylko niektóre platformy były gotowe do większej interakcji w prowadzeniu zajęć. Dominowały programy i platformy do pracy online, które były wykorzystywane w firmach od wielu lat. Firmy globalne wykorzystują już od lat różne programy i platformy do pracy zdalnej. Możliwe jest udostępnianie treści, dokumentów, wspólne prace nad projektami, robienie spotkań, prezentacji, prowadzenie kalendarzy widocznych dla innych pracowników itp.

A jakie udogodnienia mają obecnie różne programy i platformy przy prowadzeniu interaktywnych szkoleń? Poza wzrostem bezpieczeństwa (szyfrowanie połączeń, zabezpieczanie przesyłanych danych) cały czas zmieniają się też możliwości do prowadzenia spotkań i szkoleń z wykorzystaniem różnych interaktywnych możliwości i opcji w programach i platformach dedykowanych na początku jako webinaryjne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy/programu do prowadzenia szkoleń. Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Użytkownicy zwracają uwagę na intuicyjność obsługi oraz jej funkcjonalność. Następnie dostępność – wsparcie dla wielu nośników (komputer, smartfon, tablet).

Przyjrzyjmy się różnym możliwościom. Większość z nich ma opcje płatne. Informacje o opłatach i wariantach są na poszczególnych stronach danych programów czy platform. Wybrane platformy i programy prezentowane są poniżej w kolejności alfabetycznej. Poza tym ceniona jest stabilność jak też bezpieczne szyfrowanie i zabezpieczenia hasłami. Oczywiście, przed prowadzeniem pierwszego szkolenia warto samemu przetestować funkcjonalność danej platformy/programu na rodzinie czy znajomych. Sprawdzimy dzięki temu wszystkie funkcje oraz sposoby prezentacji treści.

Cisco Webex

Cisco Webex jest bezpieczną platformą komunikacyjną działającą w chmurze. Daje duże możliwości prowadzenia szkoleń. Do realizacji szkoleń w Cisco dedykowana jest usługa Cisco Webex Trainings oraz Cisco Webex Meetings. Jakie możliwości mamy do dyspozycji? Webex Meetings: whiteboard, udostępnianie dokumentów, nagrań, przeprowadzanie ankiet testów, duża liczba użytkowników (do 1000 osób), możliwość używania osobnych video-terminali, współdzielenie ekranu, robienie adnotacji, prowadzenie czatów, prowadzenie streamingu do YT, Twittera LindedIn, Facebooka, czy też integrowanie z komunikatorem MS Teams. Dodatkowo w Webex Training mamy podział na grupy robocze (ang. Breakout Session). Zobacz:Webex Training

ClickMeeting

Ta polska platforma dostosowała się do sytuacji rynkowej i z typowej platformy webinaryjnej dodała również opcje do prowadzenia szkoleń interaktywnych. Przy prowadzeniu szkoleń będą użyteczne takie możliwości jak: pokoje webinaryjne, interaktywna tablica, tworzenie ankiet i testów, moderowany i prywatny czat, prezentacje multimedialne, dołączenie linków z YouTube, udostępnianie pulpitu, możliwość oceny szkolenia, stosowanie ankiet, quizów, nagranie szkolenia.
Zobacz:ClikcMeeting

Google Meet

Google oferuje bardzo wiele możliwości zintegrowanego systemu do pracy w firmie czy organizacji. Jednym z nich jest Google Workspace, gdzie krzyżują się wszystkie aktywności jak narzędzia do współpracy: Gmail, Kalendarz, Meet, Chat, Dysk, Arkusze, Dokumenty, Prezentacje itp. Przejdźmy do Google Meet, który jest do prowadzenia spotkań, w tym i szkoleń. Spotkania są na bieżąco szyfrowane. Prowadząc szkolenie mamy dostęp do wszystkich usług, aplikacji i dokumentów umieszczonych w Google, w tym wszystkich kart otworzonych w przeglądarce chrome oraz do tablicy Jamboard. Daje to komfort prowadzącemu, że wszystko ma pod ręką i gotowe w każdej chwili do wykorzystania. Zobacz:Google Meet

GoToTraining

Platforma GoToMeeting ma również wiele możliwości, które mogą pomóc w prowadzeniu interaktywnych szkoleń. Do tego celu uruchomiono GoToTraining. Platforma posiada między innymi narzędzia do rysowania podczas spotkania, opcję udostępniania ekranu jak też dzielenia się ekranem. Jest możliwość podziału grupy na wirtualne pokoje. Funkcjonuje czat w trakcie szkolenia, możliwość udostępniania prezentacji PPT, filmików oraz przeprowadzania testów i ankiet.
Zobacz:GoToTraining

Microsoft Teams

Microsoft Teams jest programem w pakiecie Office dedykowanym do firm i organizacji. Dzięki niemu można prowadzić spotkania firmowe, udostępniać dokumenty, mieć wgląd w realizowane projekty, organizowanie telekonferencji przez zaplanowane spotkania w kalendarzu firmowym. Te atuty można też wykorzystać podczas prowadzenia szkoleń. Dodatkowym ułatwieniem niedawno wprowadzonym jest podział na pokoje wirtualne, co umożliwi pracę w grupach zadaniowych. Zobacz: Microsoft Teams

Run The World

Dosyć ciekawą propozycję do prowadzenia szkoleń na luzie daje platforma Run The World. W jednej z opcji daje ona dynamikę spotkań 1:1 w grupie, przy możliwościach mieszania się i dynamicznych zmian w parach. Druga opcja to spotkania w małych grupach, czyli możliwość prowadzenia kameralnych szkoleń. Trzecim wariantem są konferencje, czyli spotkania wielu osób. Co można robić podczas spotkań online? Run The World zapewnia kompleksowe rozwiązanie do tworzenia potężnych wydarzeń. Dedykowaną przeglądarką jest Chrome. Przy organizacji spotkań szkoleniowych można organizować wydarzenia wielosesyjne i wielościeżkowe, sesję pytań i odpowiedzi, dyskusje w małych grupach oraz zorganizować RTMP Sreaming (ang. Real-time Streaming Protocol) – protokół TCP stworzony przez firmę Adobe dla streamingu audio, wideo i danych, pomiędzy Flash Playerem a źródłem wideo).
Zobacz:Run The World

Zoom

Bardzo popularna platforma do prowadzenia szkoleń w systemie online. Można grupę szkolącą podzielić na wirtualne pokoje, udostępniać dokumenty, prezentacje multimedialne, filmiki. Jest możliwość udostępniania ekranu, a wypracowane materiały na whiteboard zapisywać i przesyłać uczestnikom. Bardzo przydatną funkcją jest udostępnianie widoków ekranów z iPhona i iPada. Dzięki temu można stosować różne narzędzia interaktywne.Zobacz: Zoom

Podsumowanie

Jakie jeszcze platformy do szkoleń można polecić. Praktycznie każda do prowadzenia webinariów ma różne możliwości aktywizowania uczestników szkolenia. WIĘCEJ zob. Platformy do webinarów

Można to robić poprzez uruchamianie prezentacji multimedialnych, filmików. Można też udostępniać ekran i pokazywać treści z poziomu przeglądarki. Można też przesyłać linki np. do testów, do ankiet, wklejone w czaty. Poza tym wiele platform webinaryjnych ma również opcję korzystania nie tylko z komputera, ale i ze smartfonu czy tabletu.

Słowo o komunikatorach

Nie zapominajmy też o komunikatorach. To na nich możemy prowadzić też kameralne spotkania w grupach, przesyłać szyfrowane pliki, udostępniać materiały. A co ważne, wiele z nich ma szyfrowanie end-to-end, czyli zwiększone bezpieczeństwo przed przechwyceniem zarówno strumienia rozmowy, jak i przesyłanych dokumentów. WIĘCEJ zob. Komunikatory i bezpieczeństwo rozmów

Tagged , , , , , ,

About Wojciech Szymczak

Trener - konsultant zarządzania, coach ICC z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z organizacjami, urzędami i firmami.
View all posts by Wojciech Szymczak →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *