Porady praktyków

Prezentacje multimedialne – przegląd możliwości


Szczególnie w dobie pracy online jest wiele atrakcyjnych programów, które dają nam szereg ciekawych możliwości. Możemy przekazywać treści, wizualizować je ciekawą grafiką, umieszczać filmiki, dają nam możliwości animacyjne, umieszczania linków.

Poniżej znajdziecie jedenaście wybranych programów do prezentacji. Są one w wersji płatnej oraz bezpłatnej. Zdecydowana większość z nich działa
w systemach operacyjnych Windows, Linux, MacOS, iOS, Android.Możecie z nich korzystać online jak też jako wgrane programy na komputer. Oto one w kolejności alfabetycznej:

??

Canva

Canva jako program do prezentacji dysponuje wieloma szablonami do wyboru. Działa w pracy online, gdzie można pracować nad prezentacją w grupie współpracowników. Doskonale nadaje się dla osób ceniących wykorzystanie fotografii i grafiki w prezentacji. Posiada ogromny zasób grafik, narzędzia do tworzenia wykresów i infografik. Canva działa po zalogowaniu się adresem email, kontem Google lub przez Facebook.

https://www.canva.com/create/presentations

??

LibreOffice

LibreOffice Impress jest społecznościowym i darmowym otwartym pakietem oprogramowania, użytecznym do pracy biurowej. Dzięki temu program jest na bieżąco aktualizowany i ulepszany. By poszerzyć bazę szablonów, trzeba je pobrać i zainstalować. LibreOffice Impress umożliwia otwieranie, edytowanie
i zapisywanie plików PPT. Działając na różnych systemach operacyjnych pozwala korzystać z prezencji przy pomocy smartfonu czy tabletu. 

https://pl.libreoffice.org/poznaj/impress

??

Keynote

Keynote jest całkowiecie darmowym programem firmy Apple Inc. do prezentacji zainstalowanym w urządzeniach Mac i iPhone (system operacyjny MacOS, iOS). Jest oczywiście też możliwość pracy w chmurze. Program posiada intuicyjny interfejs do tworzenia atrakcyjnych wizualnie prezentacji. Keynote posiada narrację lektorską (ang. voice over narration) pomagającą poprawić jakość prezentacji. Jest możliwość przesłania i pobierania prezentacji w formacie PPT. Keynote ma użyteczną funkcję „widok prezentera” (widok slajdu wyświetlanego i następnego w kolejności oraz podgląd notatek), posiada funkcję chat’u, a za pomocą Apple Pencil można tworzyć rysunki na iPadzie.

https://www.apple.com/keynote/

??

OpenOffice Impress

OpenOffice Impress jest dobrym darmowym programem do prostych prezentacji. Interfejs i funkcjonalność jest bardzo podobna do LibreOffice Impress, choć w nieco uboższej wersji. Nie ma tu tylu szablonów i innych elementów do wykorzystania. Program daje możliwość otwierania, edytowania i zapisywania plików PPT. Działa między innymi na Androida jak i iOS. Dzięki temu pozwala kontrolować prezentację używając smartfonu czy tabletu. 

https://www.openoffice.org/pl/product/impress.html

??

PowerPoint

PowerPoint jest najbardziej popularnym programem do prezentacji. Jest częścią pakietu Microsoft Office. Co ciekawe Microsoft przejął PowerPointa (Forethought) w 1987 roku od producenta oprogramowania dla komputerów Apple. 

Program PowerPoint, umożliwia tworzenie własnych szablonów slajdów, jak też użycia wielu gotowych wzorów. Daje też sposobność korzystania z wielu wizualizacji (m.in. wykresów, clipartów, grafik SmartArt, modeli 3D). Usługa Office 365 daje możliwość współpracy przy użyciu funkcji komentarzy i współtworzenia pracy w czasie rzeczywistym online nad projektem prezentacji. Dzięki temu można na bieżąco uzyskiwać opinie członków zespołu dotyczące prezentacji. Microsoft PowerPoint 2019 dostępny jest dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows jak też macOS, iOS oraz i Android.

https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/powerpoint

??

Prezentacje Google

Prezentacje Google umożliwiają korzystanie bezpłatnie z programu dla wszystkich posiadaczy kont w Google. Jest też płatna wersja premium.

Prezentacje Google robimy w chmurze i możemy nad nią pracować w wiele osób. Dzięki temu mamy do nich dostęp w każdym momencie z dowolnego urządzenia (komputer/tablet/smartfon). Mamy do dyspozycji kilkanaście szablonów do prezentacji typu projekt naukowy, księga pamiątkowa, prezentacja ofertowa itp. Choć oferowane szablony mogą być odbierane jako mało interesujące. Prezentacje Google można eksportować do formatu PPT jak też prezentacje Power Point’a można otwierać w Prezentacjach Google. Dedykowaną przeglądarką jest Chrome.

https://www.google.pl/intl/pl/slides/about/

??

Prezi

Prezi jest węgierskim programem do tworzenia kreatywnych i niestandardowych prezentacji w sieci. Prezi posiada intuicyjny interfejs. Nie ma typowych slajdów prezentacyjnych. Jest za to dynamiczna wizualizacja, która jest rozłożona w przestrzeni. Prezi jest programem prezentacyjnym przedstawianym na tzw. wirtualnym płótnie wykorzystującym platformę Adobe Flash oraz Adobe AIR.
W wersji płatnej dostępny jest widok prezentera, możliwość zapisywania
w PDF oraz nagrywania filmów prezentacyjnych.  Jest możliwość transmisji prezentacji na TV za pomocą aplikacji na Androida oraz iOS. Prezentacja nie działa w przeglądarce Internet Explorer.

www.prezi.com

??

Slidebean

Slidebean działa w chmurze, jest programem do robienia prezentacji online.  Posiada w wersji płatnej bardzo dużą bibliotekę szablonów (dla biznesu, do marketingu, startupów, sprzedaży, webinariów,
e-learningu).

Slidebean umożliwia w łatwy sposób prezentowanie w Internecie oraz (w wersji płatnej) eksportowanie do pliku HRML, PDF czy PPT. Funkcja śledzenia poinformuje nas, ile osób i kiedy obejrzało prezentacje czy poszczególne slajdy.

https://slidebean.com/

??

Slides.com

Slides.com jest płatnym programem do tworzenia prezentacji w chmurze. Slides umożliwia pracę w grupie przy użyciu konta grupowego (Team Account). Również publikacja prezentacji może dobywać się poprzez transmisję na żywo. Program daje możliwość osobom znającym CSS i HTML modyfikowania kodu prezentacji
i odblokowania zaawansowanych funkcji. Slides umożliwia import plików PDF
w celu przekształcenia w prezentację (niestety często z problemami). Slides obsługuje dowolny format video konwertując go do pliku .mp4.

https://slides.com/

??

WPS Presentation

WPS Presentation jest częścią darmowego (z wyłączeniem zastosowań komercyjnych) pakietu WPS Office produkcji chińskiej. Interfejs jest wzorowany na produkcie PowerPoint firmy Microsoft – czasami nawet odwzorowanie 1:1.

Możliwe jest stworzenie rozbudowanej prezentacji. WPS Presentation bardzo dobrze współpracuje z plikami dźwiękowymi. Program – poza wersjami dedykowanymi systemom Windows, Linux oraz MacOS – dobrze funkcjonuje też
z wersjami mobilnymi na platformy Google Android oraz Apple iOS. Dzięki temu WPS Presentation umożliwia robienie prezentacji w smartfonie.

https://www.wps.com/presentation

??

Zoho Show

Zoho Show jest internetowym pakietem biurowym mającym w swoim zestawie możliwość tworzenia, prezentowania i publikowania prezentacji z poziomu przeglądarki. Animacje, motywy i przejścia są dynamiczne i nowoczesne. Zoho Show bezproblemowo importuje prezentacje do formatu PPT. Zalecana jest przeglądarka Chrome. Łatwo integruje prezentacje ze stroną internetową (osadzenie danych w iframe). Zoho Show umożliwia streamowanie prezentacji za pomocą Apple TV i Android TV.
Posiada wersję bezpłatną jak i płatne.

https://www.zoho.com/show/

??

Podsumowanie:

Wybierając program do prezentacji możemy wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • strona wizualna prezentacji: atrakcyjność formatów, przejść, animacji
  • możliwość tworzenia prezentacji w gronie współpracowników
  • uniwersalność co do urządzeń: komputer, tablet, smartfon
  • potrzeba prezentacji treści wideo czy też rozbudowanych animacji
  • praca w chmurze vs praca w programie komputerowym
  • opcja darmowego programu czy może bardziej rozbudowanego płatnego
  • szablon z logo naszej firmy i tworzenie własnych szablonów
  • możliwość zapisywania w PDF i przesłania do kontrahentów
Tagged , , , , , , , , , , ,

About Wojciech Szymczak

Trener - konsultant zarządzania, coach ICC z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z organizacjami, urzędami i firmami.
View all posts by Wojciech Szymczak →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *