Filozofia ECEG

Praca z domu – równowaga, czyli work life balance cz. 2

Część osób została postawiona przed faktem dokonanym i przymuszona przez firmę czy organizację do zdalnej pracy. wyposażono nas w komputery, dostaliśmy może różną robotę papierkową, czy też wiązaną z wykonywaniem telefonów. A wszystko to w sytuacji normalnego funkcjonowania w domu razem z dziećmi, czy z innymi domownikami, też w jakiś sposób czy to uczących się czy pracujących. Jak w takiej sytuacji osiągnąć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym szczególnie w tym czasie (z ang. work life balance).

W poprzednim odcinku opisywaliśmy rytmy w naszym życiu, ramy naszej pracy, propozycję wczesnych godzin pracy, stosunki z rodziną, koegzystencję z dziećmi, jak też uzgadnianie czasu pracy w domu.

Kontynuujemy nasze rozważania, przede wszystkim po to, by normalnie funkcjonować w zdrowiu psychicznym i fizycznym w obszarze naszego mieszkania, które od wielu tygodni stało się też naszym biurem.

Druga część podpowiedzi i inspiracje, które mogą nam pomóc w zadbaniu o relacje z naszą rodziną w czasie wspólnego życia w domu.

Uzgadnianie czasu pracy w firmie

Nie zapominaj, by też uzgodnić, negocjować z pracodawcą, ze współpracownikami Twoją dostępność i czas pracy. Wpisz w kalendarz zawodowy widziany dla pracowników Twojej firmy czas, gdzie jesteś dostępny, a gdzie blokujesz swój czas na osobistą aktywność (np. godzinę z lekcjami syna). Bo przecież ze strony innych współpracowników też będziemy mieli podobne prośby o przesunięcie spotkania online, czy też wspólne pracowanie nad dokumentem online. Jest to bardzo ważne, bo może masz małe dzieci, może masz starszego członka rodziny, który potrzebuje naszej pomocy. Negocjujemy choćby czas, w którym jesteśmy dla firmy, ale też czas, w którym nie będziemy niedostępni, bo na przykład przyrządzamy śniadanie czy obiad dla dzieci, albo mój mąż, moja żona (partner/partnerka) potrzebują w ciągu określonej godziny popracować w spokoju, a my będziemy się choćby zajmowali dziećmi, kotem, czy wyprowadzimy psa. Komunikuj swoje potrzeby jasno. Ważne jest przecież, by realizować wyznaczone cele i zadania w pracy. 

100 procent dostępności przez określony czas dla rodziny

Są tu dwa aspekty. Na sto procent angażujemy się w wykonywaną pracę i na 100 procent jesteśmy dostępni dla rodziny. Ważne jest bycie tu i teraz skoncentrowany na tym co robię. Niezmiernie istotne jest zarządzanie własną energią oraz umiejętność regeneracji. W byciu razem przez dłuższy czas na wspólnej przestrzeni mieszkalnej ważne są też chwile bycia razem. Tylko to bycie razem musie być realizowane na 100 procent. Jeśli razem jemy posiłek, to go jemy, rozmawiamy, siedzimy przy jednym stoliku. Jeśli wieczorem zasiadamy do planszówek, to wszyscy razem i gramy. Jeśli mamy popołudniową kawę czy herbatę, to wspólnie te 20 minut spędzamy razem. Bo to jest chwila dla nas, dla całej rodziny. Jesteśmy tu i teraz. Niedopuszczalne jest jedną ręką trzymanie filiżanki, a drugą ręką śmiganie kursorem przełączającym strony w komputerze.

Narzędzia do pracy

Jeśli to możliwe, ogranicz siedzenie cały na wideokonferencjach. Wideo traktuj jako narzędzie. Być może część pracy możesz robić bez użytku komputera. Podziel zadania na etapy, pracuj przez telefon, pisz e-maile, wykorzystuj wydrukowane dokumenty, dostosuj narzędzia do swojego sposobu pracy. Korzystaj z listy zadań. I ważne – stosuj różnorodność zadań, gdyż dłuższe wykonywanie niektórych czynności mogą być nurzące. Stosuj czasomierze, minutniki, by pilnować czasu. Dostosuj różne narzędzia do swojego stylu pracy – masz wybór.

Automotywacja – zasilanie się i nagradzanie za wykonanie pracy

zadbaj choćby o drobne gesty nagradzania się, swoistego automotywowania za wykonanie pewnego zadania czy osiągnięcie celu zawodowego. Niech to będzie coś drobnego: dodatkowy spacer, aromatyczna specjalna kawa, posiedzenie w słońcu na balkonie czy tarasie, wspólny spacer z domownikami. Takie drobne przyjemności bardzo dobrze wpłyną na Twoją psychikę, a mózg sam znajdzie połączenie dobrze wykonanej pracy z drobną (ale ważną) nagrodą. Dzięki temu nie tylko łatwiej, ale i przyjemniej będzie nam się pracować.

Wspólna kawa i herbata

Jeśli mowa o popołudniowej kawie czy herbatce, to ten wspólny czas 15-30 minut spędzamy razem. Jemy ciasteczko czy owoce i kosztujemy się aromatyczną kawą czy herbatą. W moim rodzinnym domu od zawsze był taki wspólny czas po obiedzie, gdzie starszyzna zasiadała do popołudniowej kawy. A teraz wykorzystajmy to, że jesteśmy wszyscy razem. 

Tak dbajmy też o jakość spożywanych dań czy pitych napojów. Jeśli mamy się delektować naparem kawy i herbaty, to powinny one być bardzo dobrej jakości: kawy ziarniste czy mielone z gatunku arabica, a herbata albo liściasta parzona w czajniczku, a jak w saszetce, to też wybrana, dobra gatunkowo.

Kondycja – aktywność fizyczna

Godzinne siedzenie w domu nie jest zdrowe. Zadbaj o swoją kondycję, o dotlenienie organizmu, o sprężystość mięśni. Mamy w czasie pandemii pewne ograniczenia. Ale mamy też wiele już dostępnych możliwości. Zachęcam Cię do spaceru. Może ustawisz sobie krokomierz w telefonie czy na opasce sportowej limit 10 tysięcy kroków każdego dnia. Jedź na rower, jak możesz pobiegaj czy potruchtaj. Może masz psa. To dobry pretekst, by robić sobie przerwy w pracy i go wyprowadzać. Zrób zapasy na kocu, czy rozłożonym łóżku z małymi dziećmi. Może poćwiczysz w domu online? Masz wiele opcji takich ćwiczeń. W domu można też zatańczyć nawet na ograniczonej przestrzeni – choćby milongę. No i bardziej intymnie – może dobry seks?

I na koniec jeszcze raz bo to ważne: sprawdzaj, wdrażaj, stosuj. Żyj pełnią życia, równoważ swoje życie. Warto.

About Wojciech Szymczak

Trener - konsultant zarządzania, coach ICC z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z organizacjami, urzędami i firmami.
View all posts by Wojciech Szymczak →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *